Zaposlitev tujca

V primeru, da je prišel čas za zaposlitev tujega delavca tudi v vašem podjetju in še nimate izkušenj z zaposlovanjem tuje delovne sile, vam posredujemo nekaj informacij, za lažji začetek.

Zaposlovanje tujcev je v Republiki Sloveniji (RS) urejeno z zakonskimi določbami Zakona o tujcih (ZTuj-2) in Zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (ZZSDT). Upoštevaje kriterij državljanstva lahko zaposlovanje tujcev v Sloveniji splošno razdelimo v štiri kategorije:

1.   zaposlovanje državljanov Evropske unije (EU), Norveške, Islandije, Lihtenštajna in Švice,

2.   zaposlovanje državljanov tretjih držav,

3.   zaposlovanje državljanov Republike Srbije in

4.   zaposlovanje državljanov Bosne in Hercegovine.

Kot tujec je skladno z zakonsko določbo 1. točke 2.člena ZTuj-2 v slovenskem pravnem redu opredeljen vsakdo, ki nima državljanstva RS. Kot državljan EU se, kot nareka zakonska določba 12. točke 2. člena ZTuj-2,smatra tujec z državljanstvom druge države članice EU, medtem ko se kot državljani tretjih držav skladno s 13. točko 2. člena  ZTuj-2 in 9. točko4. čl. ZZSDT,  opredeljujejo vsi državljani držav, ki niso članice EU, Evropskega gospodarskega prostora (EGP) ali niso Švicarska konfederacija.

Najprej bi radi izpostavili, da imajo nekateri tujci prost dostop do trga dela. Pravica do prostega dostopa na trg dela pomeni, da tujci lahko delajo v Sloveniji, se zaposlijo ali samozaposlijo brez soglasja k enotnemu dovoljenju, modri karti EU ali brez dovoljenja za sezonsko delo, razen če mednarodna pogodba, ki zavezuje Slovenijo, ne določa drugače.

Po Zakonu o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev imajo pravico do prostega dostopa na slovenski trg dela:

1. tujci, ki v Sloveniji prebivajo na podlagi dovoljenja za začasno prebivanje zaradi združitve družine s slovenskim državljanom;

2. tujci, ki v Sloveniji prebivajo na podlagi dovoljenja za stalno prebivanje;

3. tujci, ki v Sloveniji prebivajo na podlagi dovoljenja za začasno prebivanje za tujca slovenskega rodu;

4. tujci, ki v Sloveniji prebivajo na podlagi dovoljenja za začasno prebivanje kot žrtev trgovine z ljudmi;

5. tujci, ki v Sloveniji prebivajo na podlagi dovoljenja za začasno prebivanje kot žrtev nezakonitega zaposlovanja;

6. tujci, ki jim je v Sloveniji priznana pravica do mednarodne zaščite, in njihovi družinski člani, ki v naši državi prebivajo na podlagi dovoljenja za prebivanje zaradi združitve družine;

7. tujci, ki jim je v Sloveniji priznan status osebe z začasno zaščito, kar dokazujejo z ustrezno izkaznico;

8. tujci, katerih istovetnost je nesporno ugotovljena in imajo v Sloveniji status prosilca za mednarodno zaščito, in sicer po treh mesecih od vložitve prošnje za mednarodno zaščito, če jim v tem času ni bila vročena odločitev pristojnega organa in te zamude ni mogoče pripisati tujcu (izpolnjevanje navedenih pogojev tujec dokazuje s potrdilom ministrstva za notranje zadeve).

Prost dostop na trgdela imajo tudi

  • državljani držav članic Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora (EGP) in Švice,
  • družinski člani državljanov Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora (EGP) ali Švice, če imajo dovoljenje za začasno prebivanje za družinskega člana ali vizum za dolgoročno bivanje.

Postopek zaposlitve tujca s prostim dostopom na trg dela je tako enak kot pri slovenskem državljanu.

Državljan držav članic Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora (EGP) in Švice mora pred potekom 90-dnevnega zakonitega prebivanja pri Upravni enoti, na območju kjer prebiva, vložiti Prošnjo za izdajo potrdila o prijavi prebivanja.

Za zaposlitev tujca iz tretjih držav, Srbije in BIH je potrebno, da delodajalec zanje pridobi ustrezna dovoljenja. Postopek pridobitve ustreznih dovoljenj za delo in prebivanje se glede na državljanstvo tujca razlikuje.

POSTOPEK ZAPOSLITVE TUJCA IZ TRETJIH DRŽAV

Tujci iz tretjih držav, ki v Republiko Slovenijo pridejo z namenom zaposlitve, samozaposlitve ali dela ne potrebujejo več dveh različnih dovoljenj. Enotno dovoljenje za prebivanje in delo oziroma enotno dovoljenje tujcem iz tretjih držav omogoča vstop v našo državo ter bivanje, zaposlitev in delo v Republiki Sloveniji. 

Delodajalec le tega pridobi na Upravni enoti, kjer odda Prošnjo za izdajo enotnega dovoljenja za prebivanje in delo oz pri Upravni enoti pridobi enotno dovoljenje za prebivanje in delo.

POSTOPEK ZAPOSLITVE TUJCA, KI JE DRŽAVLJAN BIH OZ SRBIJE

Ko želite zaposliti državljana Bosne in Hercegovine ali državljana Srbije, lahko zaprosite za delovno dovoljenje na podlagi:

  • Sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Svetom ministrov Bosne in Hercegovine o zaposlovanju državljanov BiH v Sloveniji oziroma
  • Sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Vlado Republike Srbije o zaposlovanju državljanov Republike Srbije v Republiki Sloveniji

ki pa ne vključuje pravice do prebivanja v Sloveniji. Izdano delovno dovoljenje se upošteva kot soglasje k enotnemu dovoljenju za prebivanje in delo, ki ga izda upravna enota v Sloveniji.

Sporazum o zaposlovanju med Slovenijo in Bosno in Hercegovino/srbijo se uporablja za delavce iz BiH/Srbije, ki šele prihajajo na delo v Slovenijo.

Tujca se lahko zaposli, če:

  • je prijavljen pri pristojnih javnih službah za zaposlovanje kot brezposelni in je starejši od 18 let,
  • na trgu dela v Sloveniji ni ustreznih domačih kandidatov za ponujeno prosto delovno mesto,
  • delodajalec izpolnjuje zakonske pogoje za zaposlitev tujca.

KONTROLA TRGA DELA

Kadar je eden od pogojev za pridobitev dovoljenja za zaposlitev ali enotnega dovoljenja, da v evidenci brezposelnih oseb ni ustrezne brezposelne osebe, je potrebno narediti kontrolo trga dela. Tako zmanjšate tveganje zavrnitve vloge zaradi neizpolnjevanja omenjenega pogoja.

Poklici, ki niso vezani na kontrolo trga dela in za katere ni potrebno predložiti obrazca PDM-KTD:

  • varilec (koda 7212),
  • voznik težkih tovornjakov in vlačilcev (koda 8332),
  • orodjar (koda 7222),
  • elektroinštalater (koda 7411),
  • tesar (koda 7115),
  • kuhar (koda 5120),
  • elektromehanik (koda 7412),
  • zidar (koda 7112),
  • monter in serviser vodovodnih, plinskih inštalacij in naprav (koda 7126),
  • livar (koda 7211),
  • strugar (koda 7223),
  • mesar (koda 7511),
  • bolničar negovalec v zavodih (koda 5321),
  • zdravnik specialist splošne medicine (koda 2211),
  • strokovnjaki za zdravstveno nego (koda 2221),
  • strokovni sodelavci za zdravstveno nego (koda 3221),
  • zdravniki specialisti, razen splošne medicine (koda 2212).

KDO LAHKO ZAPOSLI TUJCA?

Pogoj za izdajo Dovoljenja za zaposlitev oz soglasja s strani Zavoda za zaposlovanje RS je, da delodajalec dokaže, da aktivno posluje.  Aktivno posluje, če ima šest mesecev pred vložitvijo vloge že zaposleno in vključeno v obvezna socialna zavarovanja najmanj eno osebo, zaposleno za polni delovni čas.

V primeru delodajalcev, ki so registrirani manj kot šest mesecev, se pogoj iz zgoraj navedenih alinej šteje za izpolnjen, če je delodajalec pred vložitvijo vloge investiral najmanj 50.000 evrov v dejavnost, v okviru katere bo tujec opravljal delo.

Poleg aktivnega poslovanja mora slovenski delodajalec, ki želi na določeno delovno mesto zaposliti tujega državljana izpolniti še naslednje pogoje:

  • dokazati mora, da v evidenci brezposelnih oseb ni ustreznih brezposelnih oseb,
  • da nima evidentirane pravnomočne obsodbe, odločbe oz sklepov o prekrških,
  • da ni v postopku likvidacije ali stečaja,
  • da nima zapadlih davčnih obveznosti.

TRAJANJE POSTOPKA

Postopek izdaje dokumentov povprečno traja 2-3 mesece od dneva oddaje popolne vloge. Čas trajanja je odvisen od obremenjenosti upravnih organov, kot tudi od vrste dokumenta, ki se želi pridobiti. Ločiti je potrebno predvsem med postopki, ki se nanašajo na dovoljenja za državljane EU oziroma Evropskega gospodarskega prostora (EGP); dovoljenja, za državljane Bosne in Hercegovine(BiH) in Srbije (SRB); ter na dovoljenja za državljane ostalih držav.

PRIJAVA TUJCAV ZAVAROVANJE

Ob sklenitvi delovnega razmerja je delodajalec dolžan prijaviti tujca v obvezna socialna zavarovanja. Takšna prijava se opravi v skladu s slovenskimi predpisi, ki urejajo to področje. 

Kadar sta enotno dovoljenje ali pisna odobritev vročeni tujcu v Sloveniji, mora tujec začeti delo v 10 dneh od vročitve dokumenta. Kadar je enotno dovoljenje vročeno tujcu izven Slovenije, mora tujec začeti delo v 15 dneh od vročitve dokumenta.

Zaposlovanje tujcev v Sloveniji prinaša svoje izzive, vendar s pravilno pripravo in strokovno pomočjo je postopek mogoče olajšati. Pomembno je razumeti obveznosti in pravice, ki jih imajo tako delodajalci kot tujci, ko gre za zaposlovanje in delovna dovoljenja. Hkrati pa je ključnega pomena, da ste dobro obveščeni in da imate dostop do pravih virov in strokovnjakov.

Naši strokovnjaki podrobno poznajo zakonodajo in pogoje za pridobivanje dovoljenja za delo, ki so odvisni tudi od tega, iz katere države tujec prihaja. Poskrbeli bodo, da bo vaš bodoči zaposleni v najkrajšem možnem roku prejeli t. i. kartico in da bo vaša izkušnja z zaposlovanjem tujcev čim manj stresna.

Za pomoč pri zaposlovanju tujcev smo dosegljivi na 041424833 ali pa nam pišite na m.por@zkp.si.